خبرنامه موضوعات خبری آخرین اخبار
مبلغ یارانه نقدی تیر ماه تغییر کرد | واریز یارانه نقدی طبق دهک بندی جدید قالیباف: قرار نیست دهان خود را باز کنیم و اسم هر حرف نپخته‌ای را انقلابی‌گری بگذاریم ادعای تازه رابرت مالی درباره مذاکره با ایران بازنشستگان خبر خوب در راه است | نظر مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان افزایش حقوق بازنشستگان | چه‌کسی تصمیم گیرنده نهایی حقوق بازنشستگان است؟ قیمت طلا، سکه و دلار متشکل امروز ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ یارانه تیرماه ۱۴۰۱ کی واریز می شود؟ + جزئیات جدید قیمت طلا امروز ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ طارمی، تحت تعقیب قرار گرفت! | به دنبال او تا بوشهر رفتند پیش‌بینی بورس برای شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱/ بورس هفته آینده هم سرخ‌پوش است؟ سمیعی: سیستم‌‎های نظارتی روی افشای اطلاعات دقیق باشند/ به بازیکنی گفته‌اند سهم جام جهانی را کامل بردار! افزایش قیمت 8 خودرو در هفته اول تیر /شاهین رکورد زد+جدول دور جدید پیش فروش ایران خودرو آغاز شد | قیمت خودروها بعد از طرح پیش فروش چه تغییری کرد؟ فردین‌پور: ورزشکارانی شانس حضور در بازی‌های کشورهای اسلامی رادارند که حداقل در سه رقابت نتیجه به ثبت رسانده باشند ترامپولین بین المللی پرتغال| عبدالله فینالیست شد/ نبرد ژیمناست ایرانی برای مدال طلا محمد هاشمی اصل: اگر نظارت مدیران شبکه ها بر روی سریال ها نباشد سنگ روی سنگ بند نمی شود بایدن برگه تقلبش را رو به دوربین گرفت+ عکس محقق نشدن سفرهای ارزان‌قیمت به عتبات/ مرز باز شد، بلیت پرواز عراق گران‌تر! ورزشکاران جهان در شبکه های اجتماعی؛ 24 ژوئن 2022 تصادف ماشین یک زن چینی با عابر پیاده + فیلم
 

مطالبه ارتقای خدمات پس از فروش خودروهای داخلی/خودروسازان ملزم به اجرای تعهد 15گانه

یک ماه پیش
مطالبه ارتقای خدمات پس از فروش خودروهای داخلی/خودروسازان ملزم به اجرای تعهد 15گانه

کاربران سامانه «فارس من» خبرگزاری فارس با ثبت پویشی با عنوان «نارضایتی از خدمات پس از فروش خودرو» خواستار شده‌اند تا کیفیت خودروهای تولیدی ارتقا و در کنار آن خدمات پس از فروش خودروسازان در حد مطلوبی به مشتریان عرضه شود.

در این پویش که به امضا بیش از 100 نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» رسیده، عنوان شده است که برخی از قطعات خودروهای صفر معیوب است و با وجود اینکه این قطعات دارای گارانتی است اما مراکز خدمات پس از فروش خودروسازان قطعه برای جایگزینی آن ندارند.

به گزارش فارس، عدم رضایت از خدمات پس از فروش خودروسازان در کشور ما در حالی است که بسیاری از خودروسازان در سراسر دنیا، خدمات پس از فروش را برای استمرار فروش و جذب بیشتر مشتری در نظر می‌گیرند و تولید‌کنندگان خودرو حداکثر تلاش خود را برای ارائه بهترین خدمات در این بخش به مشتریان ارائه می‌کنند تا اعتبارشان از این ناحیه ضربه نخورد.

سیدجواد حسینی‌کیا نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در رابطه با وضعیت ارائه خدمات پس از فروش خودروسازان می‌گوید: در برخی موارد نمایندگی‌های ارائه دهنده خدمات پس از فروش برای مردم هزینه تراشی می‌کنند به این معنا که با وجود سالم بودن قطعات، مصرف کننده ناچار است این قطعات را تعویض کند.

به گفته وی مردم از نحوه ارائه خدمات پس از فروش گلایه‌های بسیاری دارند و این نارضایتی ناشی از چند مولفه است، در برخی موارد دیده می‌شود با وجود اینکه قطعات خودروها، براساس میزان مسافت طی شده و مدت زمان مشخصی مشمول گارانتی می‌شوند، به دلیل کیفیت نامطلوب زودتر از موعد مقرر و پیش از پیمایش مسافت موردنظر خراب می‌شود.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه نحوه ارائه خدمات پس از فروش نیاز به بازنگری دارد تا رضایت مردم به دست آید، اضافه کرد: برای رفع مشکلات موجود در این حوزه باید ضوابطی پیش‌بینی شود که اگر قطعات اساسی خودرو در مدتی که در دوره گارانتی به سر می‌برد، خراب شود، خودروسازان جریمه شوند این رویه موجب تلاش بیشتر قطعه‌سازان و خودروسازان برای تولید قطعات باکیفیت می‌شود.

به گزارش فارس، با توجه به مطرح شدن لزوم ارتقا کیفیت خودروهای داخلی و حفظ ایمنی سرنشینان خودروهای تولید داخلی، سازمان ملی استاندارد ایران خودروسازان را ملزم به اجرای 15 تعهد کرده است.

مهدی اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد در رابطه با این موضوع به خبرنگار فارس گفت: برای ارتقا کیفیت خودرو به خودروسازان مهلت و اولتیماتوم داده‌ایم و از خودروسازان برای ارتقا کیفیت تعهد 15 گانه اخذ شده است.

در مصوبه سوم این تعهد نامه آمده است که خودروسازان متعهد می‌شوند سازمان ملی استاندارد را در مورد تغییراتی که بر انطباق محصول با استانداردهای ملیذی‌ربط تأثیر می‌گذارد، آگاه کنند. در غیر اینصورت طبق بند 3 ماده 40 قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد جرم تلقی شده و اقدامات حقوقی لازم از طرف سازمان ملی استاندارد اعمال خواهد شد.

براساسمصوبه چهارماین تعهدنامه در صورت عدم اجرای تعهدات و در صورت وارد شدن خسارت به اشخاص حقیقی و حقوقی خودروسازان باید خسارت وارده به اشخاص حقیقی و حقوقی را متقبل شود. خودروسازان با علم و آگاهی از ماده 47 قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، خود را متعهد به اجرای مستمر سیستم کیفیت و رعایت الزامات استاندارد در تمامی بازه زمانی تولید و نظارت بر بازار به منظور حصول اطمینان از حفظ و استمرار کیفیت محصول تولیدی در انطباق با الزامات استاندارد می‌باشند و تمامی تعهدات ناشی از عدم تأمین الزامات استاندارد و خسارت وارده به اشخاص حقیقی و حقوقی را متقبل می‌شوند.

وضعیت صنعت خودرو کشور دارای نارسایی‌های فراوانی است و مردم از وضعیت کیفیت خودروهایی که از خودروسازی‌های داخلی خریداری می‌کنند رضایت ندارند، از طرفی وضعیت خدمات پس از فروش نیز توسط خودروسازان چندان رضایت بخش نیست و پویش مردمی ثبت شده در سامانه فارس من دقیقا این موضوع را بیان می‌کند، بنابراین با توجه به اینکه ارتقا خدمات پس از فروش توسط خودروسازان یک مطالبه مردمی است باید مسئولان مربوطه در این خصوص پاسخگو باشند که چه برنامه‌ای را برای ارتقا کیفی این بخش از صنعت دارند.

انتهای پیام/

منبع: فارس