خبرنامه موضوعات خبری آخرین اخبار
یارانه تیرماه ۱۴۰۱ کی واریز می شود؟ + جزئیات جدید ادعای تازه رابرت مالی درباره مذاکره با ایران قالیباف: قرار نیست دهان خود را باز کنیم و اسم هر حرف نپخته‌ای را انقلابی‌گری بگذاریم پرسپولیسی شدن عزت اللهی مشروط شد افزایش حقوق بازنشستگان | چه‌کسی تصمیم گیرنده نهایی حقوق بازنشستگان است؟ پیشنهاد استقلال را قبول می‌کنم / بقال سر کوچه هم پرسپولیس را قهرمان می‌کند بازنشستگان خبر خوب در راه است | نظر مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان ویدیو هولناک از آتش سوزی جایگاه سوخت در شیراز به خاطر خودرو تیبا / فیلم کارگردان مشهور سینما به اتهام تجاوز حبس شد اندیشکده آمریکایی: ائتلاف اقتصادی جدید تهران-مسکو شکل گرفته است نگاهی به برنامه خندوانه در فصل هشتم/ وقتی زندگی مولف به قیمت مرگ اثر می‌انجامد تاثیر دارچین در بیماری‌‌‌های قلبی-عروقی خروج مذاکرات از بن بست/ جوزف بورل:هدف سفر من به تهران جلوگیری از شکست برجام است ماجراجویی پرخطر و آویزان شدن جوان گردشگر بر روی پل معلق آبیدر +ویدئو، عکس داورزنی: با لابی نمی‌شود بودجه گرفت/ کشتی افتخارآفرین است اما باید کرکره سایر رشته‌ها را پایین بکشیم؟ سردار کوثری: جابجایی در ریاست اطلاعات سپاه ، ربطی به ترورهای اخیر ندارد بازنشستگان خوشحال باشند | خبر قطعی افزایش حقوق بازنشستگان آقای گل لیگ برتر راهی پرسپولیس می‌شود؟ قیمت جدید خودرو در اولین روز تابستان ۱۴۰۱ آخرین آمار کرونا در کشورهای مختلف تا یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ / عکس
 

عوارض 10 درصدی برای واردات خودرو‌ تا 1000 سی‌سی‌/ مدیریت قیمت با سازمان حمایت‌‌

یک ماه پیش
عوارض 10 درصدی برای واردات خودرو‌ تا 1000 سی‌سی‌/ مدیریت قیمت با سازمان حمایت‌‌

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت ضمن تشریح جزئیات واردات خودرو، گفت: عوارض تعیین شده برای واردات خودرو با حجم موتور کمتر از 1000 سی‌سی با 15 درصد کاهش، 10 درصد خواهد بود.

منوچهر منطقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که با توجه به آزاد شدن واردات خودرو آیا محدوده قیمت برای واردات خودرو تعیین شده است؟ بیان کرد: آیین‌نامه واردات خودرو در حال تدوین است و هنوز نهایی نشده است بنابراین این مسائل در آیین نامه واردات خودرو تعیین می‌شود.

* سقف واردات خودرو در آئین‌نامه مشخص می‌شود

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد خودرو وارد می‌شود و آیا سقف واردات 70 هزار خودرو دستگاه خودرو برای آن اجرایی می‌شود؟ گفت: این موضوع نیز در آیین‌نامه مشخص خواهد شد و در همان آیین‌نامه محاسبات آن انجام می‌شود.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: آیین‌نامه را وزارت صمت و یک سری از مجموعه‌ها مانند بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان ملی استاندارد و غیره تدوین می‌کنند.

وی در رابطه با عوارض تعیین شده برای واردات خودرو گفت: عوارض خودرو دارای دستورالعمل است و این دستورالعمل از قبل توسط هیات وزیران مصوب شده است.

* عوارض خودروهای وارداتی بین 10 تا 95 درصد

منطقی‌ بیان کرد: براساس مصوبه مذکور، عوارض واردات خودرو براساس حجم موتور بین 25 تا 95 درصد است و هر چقدر حجم موتور افزایش یابد عوارض بیشتر می‌شود،‌ اما یک ردیف به جدول عوارض واردات خودرو نیز اضافه شده است، براین اساس تعیین شده که خودروهایی که حجم موتور آنها کمتر از 1000 سی‌سی است نسبت به عوارض 25 درصدی که برای خودروهای با حجم موتور 1000 تا 1500 سی‌سی است، عوارض کمتری بپردازند. بنابراین عوارض تعیین شده برای واردات خودرو با حجم موتور کمتر از 1000 سی‌سی با 15 درصد کاهش 10 درصد خواهد بود.

وی افزود: بنابراین عوارض واردات خودرو مطابق همان جدول قبل است که به تصویب هیات وزیران رسیده اما برای حمایت از کاهش مصرف و استفاده از فناوری‌های جدید یک ردیف به جدول عوارض خودرو اضافه و مقرر شد تا خودروهای با حجم موتور زیر 1000 سی‌سی 10 درصد عوارض بپردازند.

* کنترل قیمت عرضه خودروهای وارداتی بر عهده سازمان حمایت است

منطقی در پاسخ به این سوال که کنترل قیمت خودروهای وارداتی با چه مکانیزمی انجام می‌شود؟ اظهار داشت: کنترل قیمت خودروهای وارداتی توسط سازمان حمایت انجام خواهد شد؛ در واردات خودرو یکی سود کمپانی مطرح است و دیگر منفعت جامعه، منفعت جامعه ایجاب می‌کند که واردکننده برای کسب سود عادلانه باید تیراژ را افزایش دهد.

* می‌توان برای عرضه خودرو‌های وارداتی از سامانه یکپارچه هم استفاده کرد

وی در پاسخ به این سوال که آیا خودروهای وارداتی نیز از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه خواهد شد؟ گفت: این سامانه برای عرضه خودروهای وارداتی نیز قابل استفاده است و ممکن است خودروهای وارداتی از طریق این سامانه عرضه شود‌؛ اما زمانی که با افزایش عرضه‌، قرعه‌کشی خودرو حذف شود دیگر نیازی نیست که برای عرضه خودرو از این سامانه استفاده کرد و می‌توان به صورت مستقیم خودروهای وارداتی را به بازار عرضه کرد.

به گزارش فارس، چندی پیش واردات خودروهای خارجی به کشور پس از چهار سال ممنوعیت، آزاد‌ شد.

براین اساس وزیر صمت اعلام کرد تمرکز ما بر واردات خودروهای اقتصادی است و محدودیتی برای واردات خودرو وجود ندارد.

رشیدی کوچکی نماینده مجلس نیز در این‌باره عنوان کرد که در تماس تلفنی وزارت صمت اعلام شده سقف قیمت خودروهای وارداتی بین 20 تا 25 هزار دلار است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس نیز گفته است همه مردم اعم از هر شخص حقیقی و حقوقی می‌توانند خودرو با شرایط ذکر شده در قانون وارد کنند.

سید جواد حسینی‌کیا نیز می‌گوید قیمت خودروهای ورودی نباید از 6 تا 10 هزار دلار بیشتر باشد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز قیمت خودروهای وارداتی را بین 700 تا یک و نیم میلیارد اعلام کرده است.

مهدی دادفر معتقد است عملا این خودروها رقیب خودروهای چینی در بازار می‌شوند اما آن طور که گفته شده خودروهای شاسی هیچ کدام وارد نخواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: فارس