خبرنامه موضوعات خبری آخرین اخبار
یارانه تیرماه ۱۴۰۱ کی واریز می شود؟ + جزئیات جدید ادعای تازه رابرت مالی درباره مذاکره با ایران قالیباف: قرار نیست دهان خود را باز کنیم و اسم هر حرف نپخته‌ای را انقلابی‌گری بگذاریم پرسپولیسی شدن عزت اللهی مشروط شد افزایش حقوق بازنشستگان | چه‌کسی تصمیم گیرنده نهایی حقوق بازنشستگان است؟ پیشنهاد استقلال را قبول می‌کنم / بقال سر کوچه هم پرسپولیس را قهرمان می‌کند بازنشستگان خبر خوب در راه است | نظر مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان ویدیو هولناک از آتش سوزی جایگاه سوخت در شیراز به خاطر خودرو تیبا / فیلم کارگردان مشهور سینما به اتهام تجاوز حبس شد اندیشکده آمریکایی: ائتلاف اقتصادی جدید تهران-مسکو شکل گرفته است نگاهی به برنامه خندوانه در فصل هشتم/ وقتی زندگی مولف به قیمت مرگ اثر می‌انجامد تاثیر دارچین در بیماری‌‌‌های قلبی-عروقی خروج مذاکرات از بن بست/ جوزف بورل:هدف سفر من به تهران جلوگیری از شکست برجام است ماجراجویی پرخطر و آویزان شدن جوان گردشگر بر روی پل معلق آبیدر +ویدئو، عکس داورزنی: با لابی نمی‌شود بودجه گرفت/ کشتی افتخارآفرین است اما باید کرکره سایر رشته‌ها را پایین بکشیم؟ سردار کوثری: جابجایی در ریاست اطلاعات سپاه ، ربطی به ترورهای اخیر ندارد بازنشستگان خوشحال باشند | خبر قطعی افزایش حقوق بازنشستگان آقای گل لیگ برتر راهی پرسپولیس می‌شود؟ قیمت جدید خودرو در اولین روز تابستان ۱۴۰۱ آخرین آمار کرونا در کشورهای مختلف تا یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ / عکس
 

تولید ۲۰ میلیون کیت تست کرونا در داخل کشور/۹۹ درصد آزمایشات پزشکی در کشور انجام می شود

یک ماه پیش
تولید ۲۰ میلیون کیت تست کرونا در داخل کشور/۹۹ درصد آزمایشات پزشکی در کشور انجام می شود

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت:تنها یک درصد از آزمایشات فوق تخصصی بیماران در خارج از کشور انجام می شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،شهروز همتی، رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با اشاره به فعالیت و مشارکت ۳ هزار آزمایشگاه در دوران کرونا، اظهار داشت: اکنون این کار در  ۴۰۰ آزمایشگاه انجام می شود.

وی ادامه داد: در ابتدای  شیوع کرونا تنها سه آزمایشگاه  انجام تست کرونا را عملی می کردند.

همتی با اشاره به اثر نامطلوب تحریم ها در امور آزمایشگاهی کشوردر بخش دولتی و خصوصی،تصریح کرد:ابتدا تشخیص کرونا با آنفلوآنزا اشتباه گرفته می شد.

وی با اشاره به اینکه ۷۰درصد آزمایشگاهها در مناطق مختلف کوچک هستند،گفت:در سال گذشته ۲۰ آزمایشگاه در تهران تعطیل شد.

همتی با انتقاد از حذف اررترجیحی در مسیر فعالیت آزمایشگاهها، خاطرنشان کرد:این حذف باعث بالا رفتن  ۸ برای قیمت کیت های خارجی و ۲.۵ برابری کیت داخلی می شود. 

سید مهدی بوترابی، دبیر بین الملل کنگره سیزدهم علوم آزمایشگاهی اظهار داشت:در طول دوران شیوع کرونا ۱۵ تا ۲۰ میلیون کیت کرونا در داخل کشور تولید شده و ۱۰ میلیون تست سریع نیز تولید شد.

وی با اشاره به حضور ۱۷ سخنران از کشورهای آمریکا،کانادا و آلمان در این کنگره ،بیان داشت:کیفیت کیت کرونا تولید داخل از نظر کیفی قابل مقایسه با نمونه های مختلف است.

بوترابی با بیان اینکه تنها یک درصد آزمایشات نیاز به انجام در خارج کشور را دارد، متذکر شد: این میزان مربوط به آزمایشات فوق تخصصی است.

امیر حسن زرنانی،دبیر علمی سیزدهمین کنگره بین المللی ارتقا کیفیت خدمات علوم آزمایشگاهی با اشاره به اینکه هدف این کنگره ارتقا کیفی خدمات است، افزود:بیش از ۱۰۰ شرکت مختلف آخرین فناوری های این حوزه را ارائه خواهند کرد. 

وی با اشاره به برگزاری حضوری و وبیناری این کنگره از ۲۷ تا ۳۱ اردیبهشت , گفت: انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی متولی ۲هزار آزمایشگاه در کشور است.

زرنانی با اشاره به تاسیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در سال ۷۱،خاطرنشان کرد:این انجمن پروژه تعیین محدوده های مرجع ایرانی در برگه های آزمایشگاهی را انجام داده است که یک پروژه ملی است و ظرف دو سه ماه آینده منتشر می شود.

وی با اشاره به اهمیت فناوری های جدید مانند هوش مصنوعی در آزمایشگاهها،ابراز داشت:اکنون هوش مصنوعی وارد کار شده و یکی از موضوعات مهم این کنگره استفاده از هوش مصنوعی در انجام آزمایش است.

دبیر علمی سیزدهمین کنگره ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی با بیان اینکه مصرف الکل و مواد مخدر در جوانان یکی از چالش های ماست و این موضوع از مباحث این کنگره است،ابراز کرد:بعد از کرونا نیز دنیا شاهد بیماری ها و ویروس های مختلف خواهد بود. 

انتهای پیام/

منبع: فارس